SAFTA Awards Winners 2016: See the Complete List from night 2!

The 10th Annual South African Film and Television Awards (Saftas) winners are finally here!

The SAFTAs held its annual awards at Gallagher Estate in Midrand on Sunday (March 20) night, presenting awards to the best performers in film and television. The awards are hosted by Katlego Maboe and Minnie Dlamini.

We’ll be bringing you live updates from the awards ceremony.

Winners are listed in RED. The big list includes some of the categories nominees.

The SAFTAs Winners are…

Best Feature Film
Leading Lady Productions & Real Eyes Films (Ayanda)
Palama Productions (Dis Ek, Anna)
The Bomb Shelter Film Company (For Love and Broken Bones

Best Achievement in Directing in a Feature Film
Sara Blecher (Dis Ek, Anna)
Tebogo Malope (For Love and Broken Bones)
Ernest Nkosi (Thina Sobabili)

Best Achievement by a Lead Actress in a Feature Film
Fulu Mughovani (Ayanda)
Jana Strydom (Treurgrond)
Thishiwe Ziqubu (While You Weren’t Looking)

Best Achievement by a Lead Actor in a Feature Film
Mduduzi Mabaso (For Love and Broken Bones)
Emanuel Gweva (Thina Sobabili)
Lionel Newton (While You Weren’t Looking)

Best Achievement by a Supporting Actress in a Feature Film
Tina Jaxa (While You Weren’t Looking)
Nthati Moshesh (Ayanda)
Shaleen Surtie-Richards (Treurgrond)

Best Achievement by a Supporting Actor in a Feature Film
Marius Weyers (Dis Ek, Anna)
Kenneth Nkosi (Ayanda )
Thomas Gumede (Ayanda)

Best Student Film
Jabu – The Animation School
Jas Boude – University of Cape Town
Him and I
– AFDA

Most Popular Soapie
isiBaya
7de Laan
Ashes toAshes
Binnelanders
Skeem Saam
Scandal!
Rhythm City
Generations: The Legacy
Villa Rosa
Isidingo

Best TV Soap
The Bomb Shelter Film Company (Isibaya)
Clive Morris Productions (Ashes to Ashes)
Quizzical Pictures (Rhythm City)

Best Achievement in Directing in a TV Soap
Eric Mogale, Siyabonga Mkhize, Heather Cooke (Rhythm City)
Gert Van Niekerk (Ashes to Ashes)
Neo Matsunyane (Skeem Saam)

Best Achievement by a Lead Actress in a TV Soap
Leeanda Reddy (Isidingo)
Brumilda van Rensburg (Binnelanders)
Tema Sebobedi (Isidingo)

Best Achievement by a Lead Actor in a TV Soap
Vusi Kunene (Isibaya)
Motlatsi Mafatse (Isidingo)
Siyabonga Thwala (Isibaya)

Best Achievement by a Supporting Actress in a TV Soap
Linda Sokhulu (Isidingo)
Maggie Benedict (Ashes to Ashes)
Elize Cawood (Binnelanders)

Best Achievement by a Supporting Actor in a TV Soap
Kitenge (Richard) Lukunku (Ashes to Ashes)
Samson Kumalo (Isibaya: Season 3)
Siyabonga Shibe (Ashes to Ashes)

Best TV Presenter Non-Fiction
Game: Johan Stemmet for Noot Vir Noot: Series 40
Magazine: Danine Naidoo for Edge
Music: Serai Tshepo Seate for Afro Café
Talk: Pabi Moloi for Eksê Zwakala
Variety: Katlego Maboe for Expresso Morning Show
Current Affairs Actuality: Riaan Cruywagen for KN Verslag
Factual Education: Dingaan Mokebe Ka Khumalo for Speak Out: Season 8
Children’s Programme: Vele Manenje for Siyakholwa We Believe
International Format Show: Katlego Maboe for Strictly Come Dancing: Season 8
Reality Show: Boitumelo Osei Tutu for Our Perfect Wedding
Youth Programme: Chanley Wong for Craze – Sistahood 1019

Best TV Drama
BrandedSoul Productions (Matatiele)
Penguin Films (Saints and Sinners)
Quizzical Pictures (Umlilo)

Best Achievement in Directing in a TV Drama
Khalo Matabane (When We Were Black: Season 2)
Mandilakhe Yengo, Denny Miller (Saints and Sinners)
Rolisizwe Nikiwe, Zuko Nodada (Matatiele)

Best Achievement by a Lead Actress in a TV Drama
Ntathi Moshesh (Saints and Sinners: Season 1)
Linda Sokhulu (Shreds and Dreams: Season 2)
Gugu Masondo ( Shreds and Dreams: Season 2)

Best Achievement by a Lead Actor in a TV Drama
Bekisisa Mkhwene (Uzalo)
Siyabonga Radebe (Saints and Sinners: Season 1)
S’dumo Mtshali (Saints and Sinners: Season 1




Best Achievement by a Supporting Actress in a TV Drama
Brenda Ngxoli (Rockville: Season 3)
Motshabi Tyelele (Matatiele)
Charmaine Mtinta (Matatiele)

Best Achievement by a Supporting Actor in a TV Drama
Terrance Bridgett (90 Plein Street)
Deon Lotz (When We Were Black: Season 2)
Wayne van Rooyen (Shreds and Dreams: Season 2)

Best TV Comedy
Rous House Productions (Ga Ra Dumele)
What Not Entertainment & Burnt Onion (Kota Life Crisis)
Quizzical Pictures (Those Who Can’t)
Both Worlds (ZA News: Puppet Nation)

Best Achievement by Supporting Actor in a TV Comedy
Bongani Madondo (Kota Life Crisis: Season 2)
Thembile Botman (Abo Mzala: Season 2)
ZA News Puppeteers (ZA News: Puppet Nation)




Best Achievement by a Supporting Actress in a TV Comedy
Jennifer Steyn (Abo Mzala)
Linda Sebezo (Gauteng Maboneng)
Tumi Morake (Kota Life Crisis: Season 2)

Best Achievement by a Lead Actor in a TV Comedy
Aggrey Loake (ZANews: Puppet Nation)
Mandla Gaduka (Gauteng Maboneng)
Nik Rabinowitz (ZANews: Puppet Nation)

Best Achievement by a Lead Actress in a TV Comedy
Robyn Scott (Those Who Can’t )
Chantal Herman (Those Who Can’t )
Vatiswa Ndara (Kota Life Crisis 2)

Best Achievement in Directing in a TV Comedy
Alex Fynn (ZANews: Puppet Nation)
Zee Ntuli, Daniel Zimbler (Those Who Can’t)
Krijay Govender , Joshua Rous, Segomotso Keorapetse (Ga Re Dumele: Season 4)

Lifetime Achievement Awards
Nomhle  Nkonyeni

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *