SAFTAs Awards 2015 winners: Friday 20 March 2015

IsibayaOn Friday, 20 March the South African Film and Television Awards (SAFTAs) presented by the National Film and Video Foundation, took place at Gallagher Estate in Johannesburg. The first of two awards evenings to celebrate outstanding talent in the local industry awarded the highest achievers in technical and non-fiction genres with Golden Horn trophies.

Telenovela-turned-soapie Isibaya, wildlife documentary Hippo vs Croc and satirical comedy were the evening’s frontrunners earning five awards each. And, after a string of awards abroad, Rehad Desai’s Miners Shot Down took the award for Best Documentary.

Here is the full list of winners:

Best Student Film
Ana, Patrick & Nicholas – AFDA

Best Achievement in Scriptwriting –TV Comedy
Check Coast: Meren Reddy, Rethabile Ramaphakela, Katleho Ramaphakela, Salah Sabiti, Tumi Osei-Tutu, Mpho Osei-Tutu

Best Achievement in Art / Design Production- TV Comedy
ZANews: Puppet Nation: Franci Van Den Heever, Matthew Sanna

Best Achievement in Make-Up and Hair Styling – TV Comedy
ZANews: Puppet Nation – Franci Van Den Heever

Best Achievement in Costume Design – TV Comedy
ZANews: Puppet Nation – San-Mari Calaca

Best Achievement in Sound – TV Comedy
ZANews: Puppet Nation – Lyle Bennett

Best Achievement in Original Score -TV Comedy
ZANews: Puppet Nation – Lyle Bennett

Best Achievement in Editing – TV Comedy
Lastborn does The Loeries – Kholofelo Malatshi

Best Achievement in Cinematography – TV Comedy
Lastborn does The Loeries – Moabi Maseko

Best Achievement in Scriptwriting -TV Comedy
Check Coast – Meren Reddy, Rethabile Ramaphakela, Katleho
Ramaphakela, Salah Sabiti, Tumi Osei-Tutu, Mpho Osei-Tutu

Best Children Programme
Challenge SOS – 2 Blonds and A Redhead Filming

Best Youth Programme
Ispani – Blue Wizard Productions

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – TV Drama
Donkerland – Nicola Roodt

Best Achievement in Costume Design – TV Drama
Donkerland – Suné Jansen

Best Achievement in Art / Design Production – TV Drama
Swartwater – Marna Heunis

Best Achievement in Sound – TV Drama
90 Plein Street – Guy Steer

Best Achievement in Original Score -TV Drama
90 Plein Street – Jorge Arrigone

Best Achievement in Editing – TV Drama
End Game – Nicola Comminos, Jeremy Briers, Jack Esterhuizen, Karien Goosen, Gugulethu Sibandze

Best Achievement in Cinematography – TV Drama
Soul City – Tom Marais

Best Achievement in Scriptwriting -TV Drama
Geraamtes in Die Kas – Joshua Rous, Luke Rous, Sandra Vaughn, Corine Du Toit

Best Reality Show
Ultimate Braai Master: The roads less travelled – Cooked in Africa Films

Best Magazine Programme
Mooiloop! – Blue Marble Entertainment

Best International Format Show
Clash of the Choirs SA – Endemol South Africa

Best Achievement in Make-Up and Hair Styling – TV Soap
Binnelanders – Elzette Van der Schyff

Best Achievement in Costume Design – TV Soap
Isibaya – Rochelle Selling

Best Achievement in Art / Design Production – TV Soap
Isibaya – Dylan Lloyd

Best Achievement in Sound – TV Soap
7De Laan – Neil Rattray

Best Achievement in Original Score – TV Soap
7de Laan – Jason Cochrane, Louis Van Rensburg

Best Achievement in Editing – TV Soap
Isibaya – Sibongeleni Mabuyakhulu, Jeremy Briers

Best Achievement in Cinematography – TV Soap
Isibaya – Zeno Petersen

Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap
Isibaya – Catherine Stewart, Libby Dougherty, Craig Higginson, Jacob Ntshangase, Gillian Breslin, Desiree Maarkgraaff

Best Factual /Educational Programme
Think Big – The Bomb Shelter

Best Current Affairs / Actuality Programme
Safe Haven – Combined Artists

Best Variety Show
Charly`s Cake Angels – Cooked In Africa Films

Best Talk Show
I am Woman – Leap of Faith – Plexus Films

Best Game Show
Clover Little Big Cook Off – Quizzical Pictures

Best Achievement in Sound – Wildlife
Hippo vs Croc – Dave Birch

Best Achievement in Original Score – Wildlife
Hippo vs Croc – Dave Birch, Nux Schwartz

Best Achievement in Editing – Wildlife
Hippo vs Croc – Ruaan Botha

Best Achievement in Cinematography – Wildlife
Hippo vs Croc – Boris Von Schoenebeck, Grant Brokensha, Barry Skinstad, James Boon, Dale Hencock

Best Achievement in Director – Wildlife
Mystery of the Arctic Cairn – Kyle O Donoghue

Best Wildlife
Hippo vs Croc – Earth Touch

Best Short Film
Picture Perfect Heist – Benchfilms

Best Achievement in Sound – Documentary Short
Orbis – Guy Steer

Best Achievement in Editing – Documentary Short
Port Nolloth: Between a Rock and a Hard Place – Anna Telford

Best Achievement in Cinematography – Documentary Short
Orbis – Felix Seuffert

Best Achievement in Directing – Documentary Short
Port Nolloth: Between a Rock and a Hard Place – Felix Seuffert

Best Documentary Short
Port Nolloth: Between a Rock and a Hard Place – Butterfly Films

Best Achievement in Make-up and Hairstyling – Feature Film
Faan se Trein – Theola Booyens

Best Achievement in Scriptwriting – Feature Film
iNumber Number: Donovan Marsh

Best Achievement in Costume Design – Feature Film
Winnie Mandela – Pierre Vienings

Best Achievement in Art/Production Design – Feature Film
Faan se Trein – Waldemar Coetsee

Best Achievement in Editing – Feature Film
iNumber Number: Donovan Marsh

Best Achievement in Cinematography – Feature Film
Four corners: Vicci Turpin

Best Achievement in Sound – Feature Film
Four Corners – Barry Donnelly

Best Achievement in Original Score – Feature Film
Four Corners – Markus Wormstorm

Best Achievement in Sound – Documentary Feature
Miners Shot Down – Vaughan Phillips, Mark Phillips

Best Achievement in Editing – Documentary Feature
The Vula Connection – Annamarie James

Best Achievement in Cinematography – Documentary Feature
The Vula Connection – Peter Rudden

Best Achievement in Directing – Documentary Feature
I, Afrikaner – Annalet Steenkamp

Best Documentary Feature
Miners Shot Down – Uhuru Productions

 

Source: screenafrica.com